دلار کانال عوض کرد، سکه در سراشیبی افتاد

به گزارش اخبار اقتصادی، بازار ارز تهران در سومین روز هفته جاری افت نرخ دلار را تجربه کرد. اسکناس آمریکا که در ساعات پایانی معاملات نقدی بعدازظهر یکشنبه معامله شد، بین 51 هزار و 400 تا 51 هزار و 600 تومان معامله شد. پشت خط یکشنبه شب تا سطح 51 هزار و 320 تومان کاهش یافت و امروز دوشنبه 24 آبان ماه با قیمت 51 هزار و 350 تومان در بازار شروع به کار کرد و به 51 هزار و 200 تومان کاهش یافت.

در هرات تاجران ارز شاهد کاهش قیمت دلار بودند. به گفته کسبه، قیمت دلار در هرات از 51 هزار و 150 تومان آغاز شد و ظهر امروز کانال را از دست داد و 50 هزار و 950 تومان فروخته شد. این قیمت نسبت به یکشنبه 250 تومان افت را نشان می دهد.

همچنین نرخ حواله به درهم و قیمت دلار امروز کاهش یافته است. درهم روز گذشته با قیمت 14 هزار تومان بسته شد و در بازار فعلی تا 14 هزار تومان باز شد و به 14 هزار تومان کاهش یافت.

امروز اخبار مهم سیاسی مورد توجه دلالان دلار قرار گرفت. محمد شیعه السودانی نخست وزیر عراق از بغداد وارد تهران شد. سفری که اهمیت دارد زیرا او یک روز پس از دیدار با آنتونی بلینکن وارد تهران شد.

فعالان سیاسی می گویند که احتمالاً ارتباط قابل توجهی بین این دو دیدار وجود دارد. وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با حضور در بغداد از گروه های مقاومت عراقی خواست تا به حملات خود علیه منافع آمریکا در عراق پایان دهند. مقاومت اسلامی عراق از روزهای اخیر به دلیل ادامه تجاوزات اسرائیل به نوار غزه، جبهه جدیدی را علیه اسرائیل گشوده و منافع آمریکا در منطقه را هدف قرار داده است.

بلینکن در آخرین اظهارات خود اعلام کرد که آمریکا خواهان هیچ رویارویی با ایران نیست. اما تمام اقدامات را برای محافظت از سربازان و شهروندان خود انجام خواهد داد.

با همه این تحولات، برخی کارشناسان، نخست وزیر عراق را حامل پیامی از سوی آمریکا به ایران می دانند. پیامی مربوط به جنگ غزه که ممکن است حاوی هشدار یا پیشنهاد باشد. وزیر امور خارجه ایران پیش از این تایید کرده بود که آمریکایی‌ها در مراحل مختلف پیام‌هایی را به ایران ارسال کرده‌اند و خواستار خویشتن‌داری ایران در حمایت از مقاومت فلسطین شده‌اند. در شرایط فعلی به نظر می رسد برخی از صرافی ها به دنبال جزئیات و نتایج این سفر هستند.

در بازار طلا، قیمت هر اونس طلا امروز به روند کاهشی خود ادامه داد. قیمت جهانی طلا در ظهر امروز حدود 6 دلار کمتر از دو روز گذشته بود و به 1987 دلار رسید. در بازار داخلی ایران، قیمت طلای 18 هزار تومانی امروز در زمان نگارش این مقاله، نوسان صعودی جزئی را نسبت به بعدازظهر دیروز ثبت کرد و به 2 میلیون و 470 هزار و 700 تومان رسید.

همچنین قیمت سکه امامی مانند دلار امروز کاهش یافت. این فلز گرانبهای ملی که روز گذشته با قیمت 29 میلیون و 400 هزار تومان بسته شده بود، امروز به سطح حمایتی 29 میلیون و 200 هزار تومان سقوط کرد. فعالان بازار گفتند: اگر سکه امامی حمایت مهم 29 میلیون و 200 هزار تومانی را از دست بدهد، ممکن است فشار فروش در بازار افزایش یابد و سکه به انتهای کانال 29 میلیون تومانی عقب نشینی کند.

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا