جزئیات جدید طرح خانه سازی خارجی ها در ایران

به گزارش اخبار اقتصادی– شرکت های چینی و بلژیکی طرح هایی را برای ساخت مسکن در ایران با هزینه هر مترمربع زیربنای 200 تا 300 دلار ارائه کرده اند و رصد همشهری حاکی از آن است که طرح ها و فناوری های این شرکت ها مورد تایید مرکز تحقیقات راه و شهر قرار گرفته است. توسعه شهری.

به گزارش شفقنا اخمی به نقل از همشهری، بحث حضور شرکت های خارجی در نهضت ملی مسکن از ابتدای این حرکت مطرح بوده است. اما اکنون وارد فاز جدیدی شده است و در حالی که شرکت های چینی و بلژیکی بر سر ساخت خانه ها با هزینه هر متر مربع 200 تا 300 دلار به توافق رسیده اند، مرکز تحقیقات بزرگراه و شهرسازی نیز این طرح ها را تصویب کرده و فن آوری. توسط این شرکت ها پیشنهاد شده است.

در قانون جهش تولید مسکن و همچنین در نهضت ملی مسکن برخاسته از این قانون، مقدمات حضور اتباع خارجی در ساخت و ساز مسکن در ایران فراهم شد و وزارت راه و شهرسازی در دوره آخر رستم قاسمی این مصوبه را اجرا کرد. مکانیزم جبران روغن با خارجی ها در این زمینه پیگیر بودم

اگرچه صنعت ساختمان ایران از نظر اجرای پروژه ها در ایران و سایر کشورها سابقه خوبی دارد. اما هم برای استفاده از روش های نوین تامین مالی و هم برای بهره مندی از فناوری های نوین ساخت و ساز، حضور خارجی ها در پروژه های مسکن کشور نیز حامیان خود را دارد و به نظر می رسد بخشی از تلاش های آنها به ثمر نشسته است.

حسن تیزمغز مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور جذب سرمایه گذاری خارجی که چندی پیش در نشستی تخصصی به تفاهم با خارجی ها برای ساخت مسکن اشاره کرده بود در گفتگو با همشهری جزئیات بیشتری از این ماجرا را تشریح کرد که نشان می دهد امکان اجرای پروژه های مسکن توسط خارجی ها بسیار قوی تر از قبل است.

تایید طراحی و تکنولوژی خارجی ها.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: شرکت های چینی و بلژیکی پس از بررسی شرایط تولید مسکن در ایران، قیمت نهایی ساخت چندین پروژه را شامل هزینه های آماده سازی بین 200 تا 300 اعلام کرده اند. دلار در هر متر مربع و تقاضای آن برای ساخت حداقل 100000 واحد مسکونی در هر قرارداد می باشد.

حسن تیزمغز در گفت وگو با همشهری افزود: شرکت های متقاضی فناوری پیشنهادی خود برای تولید مسکن را به مرکز تحقیقات شهرسازی و راهداری ارائه کرده اند و این مرکز نیز آن را تایید کرده است و در صورت تایید قرارداد، پژوهشگاه موارد لازم را ارائه خواهد کرد. آموزش برای تکنسین ها

وی پاسخ داد فناوری های پیشنهادی شرکت های خارجی برای حضور در نهضت ملی مسکن چه مزیتی دارد؟ وی اعلام کرد: سرعت ساخت و مقاومت سازه در برابر زلزله دو عامل اصلی فناوری‌هایی است که این شرکت‌ها ارائه می‌کنند و در ابتدای کار زیرساخت‌های لازم را ایجاد می‌کنند تا ورودی مورد نیاز این تکنولوژی را در کشور، و پس از اتمام کار این زیرساخت، در کشور باقی خواهد ماند. در واقع انتقال فناوری از این طریق انجام می شود.

نفت در برابر ساخت و ساز مسکن

حضور پررنگ خارجی ها در ساخت و ساز مسکن بعد از انقلاب ایران در پروژه مسکن مهر و در فعالیت های شرکت ساختمانی و مهندسی ترکیه کوزو در شهرهای جدید تهران تجربه شد. این شرکت در پروژه های خود از روش تونلی فرم استفاده می کرد و بعدها شرکت های ایرانی در تعامل با این شرکت و یا حتی با واردات انحصاری این فناوری شروع به ساخت با این روش کردند که مزایا و معایب خاصی داشت.

در نهضت مسکن ملی از ابتدا به خارجی ها چراغ سبز نشان داده شد و شرکت های خارجی با درخواست جدی سر کار نیامدند. اما اکنون به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی برای جذب سرمایه گذاری خارجی، شرکت هایی که متقاضی ساخت خانه های خود هستند، قیمتی بین 200 تا 300 دلار پیشنهاد داده اند و می خواهند پروژه های بزرگی را انجام دهند.

به گزارش تیزمغز، مطالبات این شرکت ها در ازای تولید مسکن از طریق نفت حل می شود و دولت و مجلس باید اقدامات لازم را برای اجرای آن انجام دهند.

وی در خصوص حضور شرکت های خارجی در ایران از جمله تحریم ها گفت: خود شرکت ها می دانند با چه پوششی وارد ایران می شوند و حتی طرح خود را برای اجرای پروژه ارائه کرده اند. یعنی کار جدی است و اگر همراهی های لازم انجام شود اجرای آن بسیار نزدیک است.

مسکن خارجی مزیت قیمتی ندارد

آنچه در مورد استفاده شرکت های خارجی برای تولید مسکن در کشور قابل توجه است این است که شرکت های مهندسی و ساختمانی ایرانی تجربه زیادی در ساخت و ساز ساختمان در داخل و سایر کشورها دارند و به نظر نمی رسد در ساخت و ساز هیچ گونه ضعف و کمبودی داشته باشند. جنبش ملی مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه هزینه ساخت 300 دلاری نسبت به قراردادهای فعلی نهضت ملی مسکن بالاست، گفت: آسمان خراش ها و برج ها هزینه ساخت بیشتری دارند و به نظر می رسد رقم پیشنهادی خارجی ها این باشد. نه برای این ساختمان ها

فرشید پورحاجت در گفت و گو با همشهری افزود: برای ساختمان های کوچک و به اصطلاح ویلایی نیازی به خارجی یا فناوری خاصی نیست و حتی سازندگان کوچک با هزینه ای نزدیک به خارجی ها و حتی کمتر و در ساختمان های بلندتر تولید می کنند. خارجی ها نیز بدون داشتن مزیت قیمتی نسبت به تولیدکنندگان داخلی، قیمت پیشنهادی 300 دلار را پیشنهاد می کنند.

وی در خصوص فناوری شرکت های خارجی برای ساخت مسکن در ایران گفت: فناوری ها به دنبال کاهش مدت زمان ساخت و افزایش استحکام ساختمان هستند و مهندسان و شرکت های ایرانی نیز به اندازه کافی ثروتمند هستند که با این فناوری ها بسازند. اما مهم ترین اصل این است که آیا استفاده از این فناوری ها با اهداف نهضت ملی مسکن همخوانی دارد یا خیر؟

پورحاجت ادامه داد: در حال حاضر به نظر می رسد مسئولان دلیل پیش نرفتن کارها را کمبود سازنده می دانند. در غیر این صورت در ایران حتی امکان صنعتی شدن و استفاده از سازه های پیش ساخته نیز وجود دارد. اما هزینه آن بیشتر از ساخت و ساز معمولی است.

منبع شفقنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا