• امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
3

بهره‌برداری از طرح آبرسانی به شهر شیراز

  • کد خبر : 27746
  • ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۵
بهره‌برداری از طرح آبرسانی به شهر شیراز

به گزارش اخبار اقتصادی _ وزیر نیرو از افتتاح رسمی ۳۵ پروژه آب و برق با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در سفر این هفته رئیس جمهور و هیئت دولت به استان فارس خبر داد و گفت: افتتاح سامانه آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها است.

به گزارش به گزارش اخبار اقتصادی به نقل از ایرنا ، علی‌اکبر محرابیان  درباره افتتاح پروژه‌ها و طرح‌های مهم صنعت آب و برق در استان فارس همزمان با دومین سفر استانی رئیس جمهور، اظهار کرد: طرح آبرسانی به شهر شیراز از جمله پروژه‌های مهمی است که در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: این سامانه به منظور افزایش تأمین آب شرب شهر شیراز با ظرفیت ۹۰ میلیون مترمکعب در سال، برای جمعیت ۲ میلیون نفری شیراز و از منابع سطحی دریاچه سد درودزن اجرایی شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای احداث این پروژه ۷۸ کیلومتر حفاری در مسیر کوهستانی صعب‌العبور انجام شده است، خاطرنشان کرد: این پروژه شامل، ساخت خط لوله، تأسیسات ایستگاه پمپاژ، تصفیه‌خانه، تونل و مخازن ذخیره است.

محرابیان گفت: تامین آب شرب پایدار بیش از ۴۰ درصد جمعیت کلان‌شهر شیراز، کاهش وابستگی به منابع آب زیرزمینی از جمله دستاوردهای بهره‌برداری این طرح است.

وی آبرسانی به شهرهای ارسنجان و ۱۰ روستای انتهای مسیر را از دیگر پروژه‌ها عنوان کرد که با حضور رئیس جمهور به صورت رسمی افتتاح و به مرحله بهره‌برداری می‌رسد، میزان آب تخصیص داده شده از پروژه واقع در محدوده طرح ۲۲۰ لیتر در ثانیه برای ۶۷ هزار و ۸۷۰ نفر است.

وزیر نیرو با بیان اینکه پروژه آبرسانی قیر در سفر رئیس جمهور به استان فارس افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: هدف پروژه تامین آب شرب سالم و پایدار شهر قیر در افق سال ۱۴۱۵ از سد سلمان فارسی تعیین شده است.

محرابیان همچنین از افتتاح سامانه آبرسانی شرق شیراز در این سفر استانی این هفته رئیس جمهوری خبر داد و گفت: مجموع اعتبار هزینه شده این پروژه بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد ریال است و با افتتاح و بهره‌برداری از این سامانه، علاوه بر تکمیل بخشی از طرح رینگ مخازن شهر شیراز، ذخیره و انتقال آب به ۲۵ هزار خانوار میسر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هشت طرح بزرگ آب و فاضلاب با اعتباری بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است و با بهره‌برداری از این طرح‌ها جمعیتی بالغ بر ۳۰۱ هزار نفر در پنج شهر و ۳۴ روستا در هشت شهرستان استان فارس از مزایای آن منتفع می‌شوند.

وزیر نیرو از افتتاح طرح و پروژه‌های صنعت برق در سطح استان فارس همزمان با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت خبر داد و گفت: با بهره‌مندی توان و دانش مهندسان و متخصصان داخلی، ۲۳ پروژه احداث پست برق و برق‌رسانی و اصلاح شبکه نیز در این سفر افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

آیت‌الله رئیسی و اعضای هیئت دولت در دور دوم سفرهای استانی پنجشنبه ۲۰ مهرماه و در پایان هفته جاری به استان فارس سفر می‌کنند.

بهره‌بردار رسمی از خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز یکی از پروژه‌هایی است که در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه از سال ۱۳۹۰ آغاز شده بود و تکمیل آن از تاکیدهای رئیس جمهوری در سفر مهر ۱۴۰۰ به شیراز بود. خط دوم انتقال آب شرب از سد درودزن به شیراز با ۷۸ کیلومتر طول مسیر، ۴۴۴۰ متر تونل انتقال، دارای ایستگاه پمپاژ، تصفیه‌خانه با ظرفیت ۳۰۰۰ لیتر در ثانیه و سه مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی در مجموع ۶۰ هزار متر مکعب است.

منبع شفقنا

لینک کوتاه : https://akhbareghtesadi.com/?p=27746

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.