امروز اولین قطار سنندج عازم تهران شد

به گزارش اخبار اقتصادی – اولین قطار سنندج روز پنجشنبه پس از بهره برداری از پروژه عظیم راه آهن سنندج – همدان با حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور عازم تهران شد.

به گزارش به گزارش اخبار اقتصادی، اولین قطار سنندج روز پنجشنبه پس از بهره برداری از پروژه عظیم راه آهن سنندج – همدان با حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور عازم تهران شد.

صبح امروز پنجشنبه 11 آبان ماه ابر پروژه ریلی همدان_ سنندج با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در سنندج به بهره‌برداری رسید و به این ترتیب انتظار چندین ساله مردم دیار کردستان پایان یافت.

طول خط آهن تهران – همدان – سنندج حدود 420 کیلومتر است که مسیر تهران تا همدان به‌ طول 270 کیلومتر، به بهره‌برداری رسیده است، مسیر فاز دوم این خط ریلی از همدان به سنندج نیز 151 کیلومتر طول دارد در سه قطعه تعریف شده که حدود 64 کیلومتر آن در استان همدان و باقی‌مانده آن در استان کردستان واقع شده‌است.

پروژه راه آهن همدان – سنندج شامل سه قطعه و از سمت همدان به سنندج دارای هفت ایستگاه شامل بهار، آق بلاغ، دوسر، قروه، آونگان، دهگلان و سنندج است.

طول قطعه یک این پروژه 64.5 کیلومتر، قطعه دوم 56 کیلومتر و قطعه سوم 29.5 کیلومتر بوده و این خط راه آهن یک خطه، دارای 2 هزار و 524 متر پل است.

ردیف بودجه ابر روژه راه‌آهن همدان – سنندج 10 خرداد 1384، در مجلس هفتم مصوب شد و یک روز بعد ( 11 خرداد) تاییدیه شورای نگهبان را گرفت.

این پروژه بعد از سال‌ها با پیشرفتی در حدود 60 درصد تحویل دولت سیزدهم شد و پس از آن از مهرماه سال گذشته با یک حرکت جهادی و تزریق اعتبارات ویژه و بهره گیری از 450 نفر نیرو، ادامه کار از سر گرفته شد و امروز پس از گذشت 2 سال از عمر دولت سیزدهم این پروژه بزرگ با دستان رییس جمهور به بهره برداری رسید.

با توجه ویژگی‌های خاص صنعت ریلی، بهره‌برداری از این پروژه ضمن ایجاد اشتغال مستقیم برای عوامل بهره‌برداری، باعث تسهیل جابه‌جایی مسافر و بار از غرب به مرکز کشور، کاهش هزینه حمل بار، رونق گردشگری و در نتیجه افزایش فرصت‌های شغلی در استان نیز خواهد شد.

منبع آریا نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا