آیا لیست دریافت کنندگان ارز شیرخشک محرمانه شد؟

بانک مرکزی اعلام کرد از ابتدای سال ۹۸ میلیون دلار برای واردات شیرخشک اختصاص داده است. اما به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک کشور، بازار همچنان از کمبود رنج می برد. حال سوال مهم اینجاست که این ارز به چه کسی داده شده است؟ چرا بانک مرکزی لیست دریافت کنندگان ارز شیرخشک را ارائه نمی کند؟

به گزارش اخبار اقتصادی، از ابتدای سال جاری بازار شیرخشک با کمبود مواجه شده است. به گفته فعالان صنعت شیرخشک، کمبود به دلیل تامین نشدن به موقع ارز است. موضوعی که بانک مرکزی از ماه گذشته در واکنش به میزان ارز تخصیصی به شیرخشک اعلام کرده است.

6 مهرماه بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای سال تا چهارم مهرماه 156 میلیون دلار ارز ترجیحی برای واردات شیرخشک، مواد اولیه و مکمل ها اختصاص یافته که 106 میلیون دلار آن تحویل و تحویل داده شده است. پرداخت برای. .

جزئیات تامین ارز واردات شیرخشک و دارو منتشر شد

امروز 29 آبان ماه این بانک اعلام کرد: بر اساس ثبت سفارش و اعلام اولویت سازمان غذا و دارو از 11 فروردین لغایت 29 آبان ماه 1402 در مجموع 98 میلیون و 20 هزار دلار به تنهایی برای واردات شیر ​​تامین شد. پودر و مواد اولیه آن با ارز ترجیحی، رقمی که حاکی از رشد 77 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

بانک مرکزی افزود: سال گذشته از ابتدای فروردین تا 19 آبان 1401 حدود 49 میلیون و 75 هزار دلار برای واردات شیرخشک و مواد اولیه آن اختصاص یافت.

این بانک تاکید کرد: تاکنون وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ارز تمامی سفارش های ثبت شده را با اولویت در حوزه دارو و شیرخشک به صورت فوری تخصیص و تامین کرده است.

همزمان هانی درزاده رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک به «اکو ایران» گفت: آنچه تاکنون پرداخت شده تنها بخشی از بدهی این شرکت در سال گذشته است. و افزود: بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون ارز به شرکت های مختلف را قطره قطره تحویل داده و برخی از شرکت ها هنوز ارز مورد نیاز را دریافت نکرده اند.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی پرداخت بخش مهمی از بدهی شرکت ها را از اواخر شهریور آغاز کرد. به لطف تامین ارز که در پایان شهریور اتفاق افتاد، اکنون وضعیت تولید بهتر شده و در آبان و آذر با کمبود جدی مواجه نیستیم.

تدرزاده ادامه داد: اکنون از پنج شرکت به دو شرکت پول داده شده است. اگر همه شرکت ها ارز لازم را دریافت نکنند، باز هم با کاهش شدید شیرخشک در بازار بهمن مواجه خواهیم شد.

حال سوال مهم این است که بانک مرکزی این ارز‌ها را به چه کسانی داده است؟ چرا بانک مرکزی لیست دریافت کنندگان ارز شیرخشک را ارائه نمی کند؟

وزارت بهداشت، متهم ردیف اول به تعطیلی کارخانه های شیر؟

پشت صحنه کمبود شیر خشک

منبع اکو ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا